Jan Henriksen, børn- og ungedirektør i Middelfart Kommune, blev mandag anbefalet opsagt af et enigt økonomiudvalg. Henriksen blev samtidig fritaget for tjeneste, indtil byrådet har taget stilling til vilkårene for samarbejdets ophør. Det skete i følge Fyens Stiftstidende på et hasteindkaldt møde.
Nu er 49-årige Jan Henriksen yderligere stoppet som formand for bestyrelsen i Børne- og Kulturchefforeningen. Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.
Beslutningen om at stoppe er dog efter sigende Henriksens egen og skyldes hensynet til foreningens videre arbejde. Henriksen har været formand for bestyrelsen de sidste to år.
Børne- og Kulturchefforeningen er en faglig forening for kommunale chefer inden for kultur og fritid, dagtilbud, grundskole, uddannelse samt børne- og familieområdet. Foreningen samarbejder med ministerier, styrelser, KL og interesseorganisationer.
De to næstformænd i foreningen, Ane Stallknecht, fagcenterchef i Kalundborg Kommune, og Pernille Halberg Salamon, vicekommunaldirektør i Hørsholm Kommune, overtager formandsopgaverne for nu.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Lokalpolitikere: Socialområdet er fyldt med tomme, engelske ord. Det er både arrogant og snobbet
Nyhedsoverblik

Ny DF-ordfører fortsætter partiets kamp for at flytte handicapområdet væk fra kommunerne

Dansk Folkeparti fordeler ordførerskaber: Julie Jacobsen bliver socialordfører

Enhedslisten udpeger ny handicapordfører

Ny DD-ordfører vil kulegrave anbringelser og bortadoptioner efter ”kradsbørstig” rapport

Karina Adsbøl bliver ny socialordfører for Danmarksdemokraterne

Katrine Daugaard fortsætter som socialordfører for Liberal Alliance























