LA-ordfører: Sænk skatterne i stedet for at gøre danskerne afhængige af statslige almisser

Er der nogen, der skulle være i tvivl om, at det er valgår, kan man blot se på regeringens nyeste påfund: Fødevarechecks for 4,5 milliarder kroner. Endnu en gave til kernevælgerne – betalt af skatteyderne.
Selvfølgelig er det rart at få en check ind ad døren. Men politisk set er det en trist og symbolsk afslutning for SVM-regeringen, som allerede har det ene ben i graven.
Regeringen blev født i et alvorens øjeblik. Midterpartierne skulle samles om ansvarlige og langsigtede beslutninger – befriet for populisme og symbolpolitik. Nu skulle der gennemføres kloge reformer, der fremtidssikrede Danmark.
Tre år senere står vi med det stik modsatte. I ren afmagt vil regeringen nu dele checks ud til danskerne i håbet om at holde skuden flydende lidt endnu.
Det er i virkeligheden en tilståelse: Regeringen erkender, at den har gjort danskernes økonomi så presset, at staten må kompensere for sine egne beslutninger.
Dårlig erfaring med checks
Med den ene hånd indfører regeringen kilometerafgifter, emballageafgifter og flyafgifter. Med den anden hånd deler den checks ud, så danskerne kan få råd til at betale de samme afgifter. Det er hunden, der bider sig selv i halen.
Skatter og afgifter er efterhånden blevet så høje i Danmark, at man skal have statsstøtte for at betale dem.
Sidste gang Mette Frederiksen forsøgte sig med denne disciplin var op til valget i 2022. Varmecheckene blev her udbetalt midt om sommeren og ramte helt skævt – fra millionærer til bandemedlemmer. Mon ikke det kommer til at gentage sig?
Liberal Alliance har et bedre forslag: Drop de mange afgifter, afskaf elafgiften permanent og sænk skatterne bredt. Giv danskerne mulighed for selv at stå imod – i stedet for at gøre dem afhængige af statslige almisser.
Artiklen var skrevet af
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Mohammed med blå mærker har ikke brug for en integrationsdebat. Han har brug for beskyttelse
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- Ngo i modsvar: Jeg har fulgt pengene i civilsamfundet. Mønstret er svært at overse
- Stor rundspørge: Borgmestre på stribe vil prioritere socialområdet i økonomiaftale
- 28 borgmestre kalder milliardkrav til ny regering ”afgørende” for velfærden




























