Bliv abonnent
Annonce

LA-spids i Ballerup vil frigøre 100 millioner ved at sløjfe ”nice-to-have”-projekter og bruge dem på udsatte børn og ældre

Kommunen bør bruge flere penge på børn, ældre og socialt udsatte og færre penge på 'nice to have'-projekter som udlejning af elcykler og sportsevents, mener Johannes Grand, der går efter at blive valgt ind i byrådet i Ballerup Kommune. På billedet ses partileder Alex Vanopslagh hjælpe til med at hænge valgplakater op i København.
Kommunen bør bruge flere penge på børn, ældre og socialt udsatte og færre penge på 'nice to have'-projekter som udlejning af elcykler og sportsevents, mener Johannes Grand, der går efter at blive valgt ind i byrådet i Ballerup Kommune. På billedet ses partileder Alex Vanopslagh hjælpe til med at hænge valgplakater op i København.Foto: Sebastian Elias Uth/Ritzau Scanpix
12. november 2025 kl. 12.00

I Ballerup har borgerne kunne låne en gratis elcykel i en periode. Og der er brugt penge på at tiltrække VM i banecykling og etablere saunagus i et kommunalt svømmebad.

Men antallet af den slags projekter har vokset sig for stor, når det samtidig kniber med at få pengene til skoler, ældrepleje og udsatte borgere til at række.

Det mener Johannes Grand, der stiller op til byrådet for Liberal Alliance. 

Der er rigtig mange ting på budgettet, som ikke er kernevelfærd, men som varetager middelklassen, som jeg selv tilhører.

Johannes Grand
Spidskandidat for Liberal Alliance, Ballerup Kommune

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026