
21. november 2025 kl. 14.00
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
Da klokken passerer 23.00, og opbrudsstemningen for alvor er begyndt at melde sig, opdager vi, at der er noget helt galt.
Der mangler hundredvis af stemmer i forhold til det antal personer, der har været forbi valgsted ’7 Nord Tingbjerg Skole’ og afgivet deres stemme.
Mandag Morgen
Denne kommentar kommer fra Altingets søstermedie, Mandag Morgen, der skriver om fremtidens danske velfærdssamfund med analytisk og løsningsorienteret journalistik. Læs mere her.
Den valgstedsansvarlige opdager hurtigt fejlen. To stemmeurner fyldt med stemmesedler til Regionsrådsvalget har gemt sig blandt de tomme papkasser. Vi må i gang igen.
Læs Altinget
Du får politiske nyheder om Social fra Danmarks største politiske redaktion - og adgang til den mest levende debat.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat



























