Bliv abonnent
Annonce
Om  
Søren Krøyer

Mandecentret Fyn får ny forstander

Foto: Mandecentret Fyn
2. oktober 2025 kl. 07.31

Mandecentret Fyn har fået ny forstander fra 1. oktober, hvor Søren Krøyer er tiltrådt som forstander for tilbuddet, der henvender sig til voldsudsatte og kriseramte mænd samt deres børn.

Det skriver Mandecentret i en pressemeddelelse.

"Mandecentrets målgruppe er mænd med sammensatte udfordringer – udfordringer, som kræver høje faglige standarder og et nuanceret blik på hvert enkelt menneske. Netop dette arbejde glæder jeg mig til at tage fat på," lyder det fra den nye forstander.

Søren Krøyer har arbejdet i Odense Kommune i over 20 år og er uddannet socialrådgiver.

Mandecentret er et landsdækkende tilbud, der siden 2006 har ydet rådgivning, støtte og midlertidig bolig til mænd i fare for langvarig hjemløshed efter en hård skilsmisse med blandt andet mentale og socioøkonomiske konsekvenser. Derudover er Mandecentrets målgruppe mænd, der er udsat for vold i nære relationer.

Læs også

 

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026