Minister åbner for at inddrage civilsamfundet i katastrofeøvelser: ”De kan nå ud, hvor andre ikke kommer”

Allerede længe før, Torsten Schack Pedersen blev udnævnt minister for beredskab og samfundssikkerhed, rakte civilsamfundsaktører hånden i vejret for at gøre opmærksom på deres interesse for området.
Så da der sidste år kom navn på ministeren, blev skoven af hænder afløst af en række spørgsmål.
Styrket borgervendt kommunikation
Den borgervendte beredskabs- og krisekommunikation styrkes. Så borgerne ved, hvordan de selv kan sørge for at være godt forberedt og tage hånd om sig selv og hinanden i tilfælde af kriser og hændelser. Og så myndighederne kommunikerer hurtigt og effektivt ved større hændelser og kriser. Der er bl.a. behov for en fortsat indsats og opmærksomhed gennem kampagner, kurser og andre tiltag for at understøtte, at befolkningen forberedes på større hændelser og kriser. Aftaleparterne lægger særlig vægt på, at den borgervendte kommunikation til sårbare grupper som ældre og personer med funktionsnedsættelse styrkes og prioriteres. Derudover vil kommunikation målrettet børn og unge være et særligt fokusområde. Den borgervendte kommunikation gennemføres bl.a. i samarbejde med relevante aktører og civilsamfund, der har borgerkontakt.
Fora for erhvervslivet og civilsamfundet
Erhvervslivet og civilsamfundet udgør i Danmark en væsentlig ressource og medspiller i forhold til at styrke samfundssikkerheden og det samlede beredskab. Aftaleparterne noterer sig, at ministeren for samfundssikkerhed og beredskab vil nedsætte et forum for erhvervslivet og et forum for civilsamfundet, hvor relevante aktører kan drøfte, hvordan private virksomheder og civilsamfundet bedst muligt kan inddrages og bidrage til samfundssikkerhed og beredskab med deres særlige kompetencer og kapaciteter.
Læs hele aftalen her
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Københavns Kommune vil mindes byens dræbte kvinder. Men de har glemt tre


























