”Nu vil vi have tingene gjort færdige”: Kommunerne satser på snarlig lov om botilbud

4. december 2025 kl. 05.00
Kommunalvalget er overstået, og der er fortsat en rum tid til det forestående folketingsvalg.
Derfor er det nu, der skal handles, hvis regeringen skal levere på de lovede lovændringer, som skal gøre det muligt for kommunerne at bremse de fortsat stigende udgifter på handicapområdet.
Det er budskabet fra toppen af KL, som i mere end et årti har presset på for at få ændret lovgivningen på socialområdet, så der bliver lettere for kommuner at tage hensyn til økonomien.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Lokalpolitikere: Systemet møder vores udsatte med kold og arrogant volapyk




















