Bliv abonnent
Annonce
Om  
Marie Annelise Kahlig

Det Grønlandske Hus i Aarhus får ny direktør

<div><div>Det Grønlandske Hus i Aarhus holder til på Dalgas Avenue.</div></div>
Det Grønlandske Hus i Aarhus holder til på Dalgas Avenue.
Foto: Det Grønlandske Hus Aarhus/Facebook
17. november 2025 kl. 13.10

V

Erhvervspraktikant

Det Grønlandske Hus i Aarhus får ny direktør ved navn Marie Annelise Kahlig. Det oplyser de i en pressemeddelelse.

"Marie forener faglig styrke, ledelseserfaring og kulturel indsigt. Vi ser frem til, at hun fortsætter udviklingen af Det Grønlandske Hus i Aarhus til gavn for studerende, borgere og samarbejdspartnere," siger bestyrelsens formand, Kjeld Mørch Stigsen.

Marie Annelise Kahlig er uddannet i internationale relationer med fokus på arktiske studier fra Aalborg Universitet og har erfaring med ledelse, økonomi, strategi og udvikling. Hun har haft flere roller i Det Grønlandske Hus det seneste årti. Senest som hr- og souschef, indtil hun i sommer blev konstitueret direktør.

Marie Annelise Kahlig er vokset op i Nuuk og kan ifølge KNR tale både dansk og grønlandsk. Hun overtager stillingen som direktør efter Tanja Nielsen, der i maj fortalte, at hun ville stoppe efter fem år i spidsen for huset. 

Læs også

Artiklen var skrevet af

V

Viggo Svare Meinertz

Erhvervspraktikant

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026