Ny portal skal øge konkurrencen om offentlige opgaver
30. marts 2012 kl. 11.45
Det skal nu være lettere for virksomheder at få et overblik over, hvad der udbydes af offentlige opgaver, og for ordregivere at udbyde opgaver. Således samles alle offentlige udbud nu på ét og samme sted, nemlig www.udbud.dk. Det skriver Erhvervs- og vækstministeriet i en pressemeddelelse.
I samme træk skal portalen understøtte, at alle udbud nu foregår digitalt, hvilket skal bidrage til effektiviseringen og reduceringen af omkostninger for virksomheder og myndigheder.
Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) glæder sig over den samlede digitale indgang og mener, det vil fremme konkurrencen om offentlige opgaver.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl























