Om
Kristian Lund Pedersen
Peter Utzon Berg
Kristian Lund Pedersen
Peter Utzon BergPFA sætter nyt chefhold for kommunikation
30. marts 2021 kl. 14.08
Pressechef Kristian Lund Pedersen får fremover titel af kommunikationschef. Peter Utzon Berg, som indtil nu har været chef for public affairs, overtager tjansen som pressechef.
Det oplyser de begge på Linkedin.
42-årige Kristian Lund Pedersen har været hos PFA siden 2017. Tidligere har han arbejdet hos bl.a. Industriens Pension og Nordea. Tilbage i tiden var han som studerende praktikant på Altinget.dk.
36-årige Peter Utzon Berg har tidligere været særlig rådgiver i Justitsministeriet for Søren Pape Poulsen og var en tid ansat i Det Konservative Folkeparti.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




























