Bliv abonnent
Annonce

Pia K: Børn af dybt kriminelle bør tvangsfjernes

7. april 2011 kl. 23.59

Jeg mener helt klart, at de sociale myndigheder burde være inde over en familie med en far, der er så kriminel.

Pia Kjærsgaard
Formand for Dansk Folkeparti
Fakta

Sagen kort: 
Ekstra Bladet har i den sidste tid fulgt en sag om en palæstinensisk-libanesisk bandeleder, der efter en retssag i Odense for nyligt undgik at blive vist ud af landet, da han havde en familie med otte børn at forsørge. 

Pia Kjærsgaards ugebrev handler i denne uge om denne sag, og hun undrer sig over, at de sociale myndigheder ikke greb ind i forhold til børnene.

I en udtalelse til Altinget.dk i denne forbindelse lægger hun ikke skjul på, at børnene burde være tvangsfjernet, da den dybt kriminelle fader er en dårlig rollemodel for dem. (se linkboks)

Ekstra Bladet har fulgt en sag om en libanesiske bandeleder, der efter en retssag i Odense fik lov at blive i Danmark, fordi han har en stor børneflok at forsørge. Pia Kærsgaard (DF) mener, at de sociale myndiheder i et sådant tilfælde burde have været på banen.

Manglende indgreb
Pia Kjærsgaard forklarer, at hun undrer sig over, at børnene i dette tilfælde får lov til at bo i et hjem, hvor deres far er så kriminel, og at man ikke her går så hårdt til den i forhold til tvangsfjernelser.

Du mener, man burde være grebet ind i denne her sag?

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026