Politiske kriser trækker kulturelle forskelle op
28. marts 2006 kl. 23.01, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
"Det er vigtigere at have en fremragende politisk leder end demokrati."Vi er hjernevasket af vores egen kultur. Muhammed-sagen kan ses som et eksempel på, at vi skal passe på med at overdrive de kulturforskelle, der selvfølgelig er.
Søren Risbjerg Thomsen
Professor, medforfatter til bogen Politics, Culture and Self
Ja, siger asiaterne. En leder, der viser vejen, er vigtigst.
Nej, siger europæerne. Demokrati er vigtigst.
Overraskende? Måske ikke.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl























