Psykiatrien vil af med særbehandling

Psykiatrien vil behandles på lige fod med resten af sygehusvæsnet. Sådan lyder det fra Bent Normann Olsen, formand for Regionernes Social- og Psykiatriudvalg, efter forhandlingerne mellem regionerne og regeringen er overstået endnu en gang.
"Psykiatrien har kun fået anlægskroner i regeringens aftale med regionerne, og de andre forhandlinger kommer først til efteråret. Vi ser gerne, at psykiatrien ikke får den særstatus i fremtiden. Området skal være normaliseret, så alle får ens behandling. Derfor kan man ikke læse meget ud af regionernes aftale med regeringen på psykiatriområdet," siger han.
I regeringens aftale på sundhedsområdet er 250 millioner kroner afsat til blandt andet etablering af enestuer på psykiatriske afdelinger. Desuden er 50 millioner kroner afsat til retspsykiatrien. I efteråret skal regeringens psykiatriplan forhandles på plads, og der vil psykiatrien få flere penge fra en særlig psykiatri-pulje. Tidligere var området delvist finansieret af satspulje-midler.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- Afsløring får styrelse til at undersøge millionstøtte til center for voldsofre
- Kommunernes budget eksploderer på det mest betændte område. Men Christiansborg stikker hovedet i busken
- LA reagerer på Altinget-afsløring: Vi skylder udsatte borgere mere end flotte powerpoints og gode ansøgninger
- Her holder politikerne tale grundlovsdag 2026




























