Regeringen har nedsat en ny tænketank for et godt seniorarbejdsliv.
Tænketanken skal komme med konkrete forslag til, hvordan beskæftigelsesindsatsen for seniorer kan forbedres, samt hvordan seniorer kan fastholdes bedre på arbejdsmarkedet. Det skriver Beskæftigelsesministeriet i en pressemeddelelse.
Det bliver den tidligere overborgmester i København og nuværende administrerende direktør i Udviklingsselskabet By og Havn, Jens Kramer Mikkelsen (S), som skal stå i spidsen for tænketanken.
Beskæftigelsesminister Henrik Dam Kristensen (S) siger i en pressemeddelelse:
"Vi bliver ældre og ældre, og derfor skal vi også blive længere på arbejdsmarkedet. Seniorerne har masser at byde på, men for nogle grupper er det sværere at blive i job end andre. Man kan ikke forvente, at en tømrer på 65 år kravler rundt på et tag på samme måde som en 25-årig. Vi skal sørge for, at han også får nogle sidste gode år på arbejdsmarkedet. Tænketanken skal se på, hvordan vi sikrer, at vi også fremover får glæde af seniorerne på arbejdsmarkedet, og at de får en god afslutning på deres arbejdsliv."
Tænketanken har 19 medlemmer, hvoraf otte er eksperter, praktikere og erhvervsledere. De resterende 11 medlemmer udpeges efter indstilling fra arbejdsmarkedets parter. Se medlemslisten her.
Tænketanken skal aflevere sine anbefalinger og analyser i 2. halvår af 2016.
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet
























