Regeringen vil droppe ghettobetegnelse og oprette ny klasse af boligområder

Regeringen er med indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad Bek (S) i front klar med et nyt udspil, som den kalder de "næste skridt i kampen mod parallelsamfund".
Her foreslår regeringen, at der skal oprettes en ny klasse af boligområder med betegnelsen "forebyggelsesområder", hvor flere af de initiativer, der i dag kan benyttes i områderne på regeringens ghettoliste, skal kunne anvendes.
"Vi har i alt for mange år lukket øjnene for den udvikling, der var undervejs, og først handlet, når integrationsproblemerne blev for store. Nu vil vi sørge for, at vi ikke én gang til stikker hovedet i busken, mens nye parallelsamfund vokser frem," siger boligministeren i en pressemeddelelse.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang
- Mens Løkke forhandler, arbejder Nanna Gotfredsen på at få ny socialreform med i regeringsgrundlaget
- De kom chokerede i Folketinget for fire år siden: "Nogle af dem, der har været her længe, er blevet dovne"
- Folketinget reducerer antallet af udvalg for at mindske arbejdspres
Nyhedsoverblik
Hård kritik i anbringelsessager

Eksperter afviser kommuners forklaring i sag om lovbrud på børneområdet

Nogen må undersøge, hvad der stjæler socialrådgivernes tid i anbringelsessager

Fagforening om lovbrud i anbringelsessager: Socialrådgivere har ikke tid til at overholde kravene

Anbragte børn har været udsat for et systematisk politisk svigt i flere år

Borgmester går i rette med vagthund efter hård kritik: Det er sket fejl, men slet ikke i det omfang

Vagthund retter hård kritik af lovbrud i sager om anbragte børn: "Et svigt, der er foregået over mange år"
Her er de nye ordførere efter valget
Partierne er så småt begyndt at udpege nye socialordførere efter valget. Her kan du læse, hvem det er:



















