Regionerne jagter nye opgaver: "Nogle handicap og behov er så sjældne, at kommuner har svært ved at opretholde et kvalificeret tilbud"

12. august 2021 kl. 20.00
Svært hjerneskadede borgere og personer med svære spiseforstyrrelser eller dobbeltdiagnoser kan få bedre hjælp i regionerne.
Mange kommuner mangler simpelthen den fornødne ekspertise til at løfte opgaven. Derfor bør ansvaret flyttes. Det samme gælder spørgsmålet om, hvem der skal sende borgerne til de rette tilbud.
Sådan lyder det fra formand for psykiatri- og socialudvalget i Danske Regioner, Lars Gaardhøj (S).
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- L 125 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- L 135 Lov om sundhedsvæsenet på Færøerne (Indenrigs- og Sundhedsministeriet)1. behandling
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Minoritetsbørn bliver oftere slået, viser rapport. Men der er mindre chance for, at volden bliver opdaget
- Kommuner på stribe erkender fejl i anbringelsessager
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Rigsrevisionen skyder igen mod kritisk kommune i sag om lovbrud på børneområdet






















