Millioner til ekspertviden går til partiernes kampagner og kommunikation

I ti år har Folketingets partier modtaget et større millionbeløb om året til at indkøbe rådgivning og viden fra forskere og eksperter.
Meget tyder dog på, at pengene er gået til kommunikationsmedarbejdere, politisk sagsfremstilling og kampagnearbejde i stedet.
Det siger professor i videnskabelig kommunikation ved Aalborg Universitet David Budtz Pedersen på baggrund af en undersøgelse fra Aarhus Universitet, der udkommer senere på året:
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Social kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Social
Indsigt

Karina Adsbøl spørger Peter HummelgaardHvad er holdningen til, at advokater dropper børnesager efter drastisk nedskæring af honoraret?- Udvalget spørgerKan ministeren se et potentiale i at udvide målgruppen for det sociale frikort?
Karina Lorentzen Dehnhardt spørger Peter HummelgaardEr der varetægtsfængslet på en retspsykiatrisk afdeling?
- B 9 Mulighed for at stille krav om håndtryk og respekt for danske samfundsnormer i offentlige institutioner og på arbejdsmarkedet (Udlændinge- og Integrationsministeriet)Fremsat
- B 10 En handlingsplan for at sikre retssikkerheden ved anbringelse og tvangsbortadoption af børn og for at etablere en forvaltningsdomstol (Social- og Boligministeriet)Fremsat
- L 1 Lov om forskellige forbrugsafgifter med videre (Skatteministeriet)Fremsat
- Her er tre ministerier, den nye regering bør slå sammen
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- 2 A'er: Tingbjerg-dokumentar er et ufrivilligt komisk portræt af den progressive middelklasse
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Foreninger: Det er ikke længere nok at behandle adhd og autisme som et psykiatrisk spørgsmål


























