Bliv abonnent
Annonce

Udsatte boligområder: Lektiecaféer virker

12. juni 2012 kl. 12.51

I de boligsociale lektiecaféer får de et sted, hvor de kan føle sig på hjemmebane. Her får de positiv voksenkontakt under trygge rammer.

Mette Fabricius Madsen
Konsulent, Center for Boligsocial Udvikling
Fakta
77 % får lavet flere lektier nu, end før de kom i lektiecaféen
89 % laver lektier, hver gang de kommer
96 % får den hjælp, de har behov for

En betydelig del af de unge i udsatte boligområder har vanskeligt ved dansk stil, tyske gloser og matematik.

Mange kommer fra ressourcesvage familier, som ikke kan støtte dem i lektielæsning og uddannelsesvalg. Dertil kommer en stor gruppe tosprogede elever, som ofte har svært ved det danske sprog og har et ekstra behov for hjælp til lektierne.

Derfor er der boligsociale lektiecaféer i mange udsatte boligområder, der hjælper på lysten til lektielæsning og har fokus på motivation, lysten til at lære og til at være sammen med andre.

Annonce
Annonce
Annonce

Nyhedsoverblik







Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026