Bliv abonnent
Annonce

DF: Kræftplan III kan hjælpe svage patienter

18. maj 2010 kl. 23.50

Vi er ikke enige om hvad der skal være i kræftplan III endnu. Regeringen kommer med sit udspil, og så ser vi, om der er noget, vi mener, der skal sættes fokus på. Det kan være nogen, som falder uden for kræftpakkerne.

Liselott Blixt (DF)
Sundhedsordfører

Prioriter kræftpatienter, der har mere end en sygdom. Det var beskeden fra formanden for Danske Regioner, Bent Hansen (S), forleden i en artikel i Altinget.

Her advarede politikerne mod at sætte gang i kræftplan III, før man har fået forbedret behandlingen af den type patienter, som regionsformanden betegner som de allersygeste kræftpatienter.

Hos Kræftens Bekæmpelse er man dog uenig i denne anbefaling. I samme artikel argumenterer Kræftens Bekæmpelses formand, Frede Olesen, for, at kræftplan III godt kan udrulles samtidig med, at man intensiverer arbejdet med kræftbehandlingen til de patienter, som falder uden for pakkeforløbene. Kræftplan III er nemlig i rettet mod rehabilitering og forebyggelse, lyder det fra Frede Olesen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026