Kræftrisiko størst i Danmark
25. januar 2011 kl. 21.00
Fakta
Over 200.000 danskere lever i øjeblikket meden kræftdiagnose.
I år ventes mere end 16.000 at dø af de forskellige typer kræft.
Kilde: Kræftens Bekæmpelse
Den ny rapport fra WHO fastslår, at 326 ud af 100.000 danskere på et år får kræft. Over 30 procent færre af os ville dø, hvis vi levede sundere.
Iben Holten, kræftforsker og ledende overlæge i Kræftens Bekæmpelse, mener, verdensrekorden bør være et opråb til danskerne om at ryge mindre og være fysisk aktive.
"Vi har - med kræftrisikoen for øje - et kæmpe problem i kraft af, at så mange af os sidder først otte timer foran en skærm på jobbet og bagefter hænger op til fire timer foran en tvskærm," siger Iben Holten til BT.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor



















