Christine Antorini
Jesper FiskerChristine Antorini bliver direktør i ny fond
Siden 2018 har tidligere børne- og undervisningsminister Christine Antorini været med til at udvikle på initiativet Life, som ved at tilbyde undervisningsforløb har haft til formål at understøtte den naturfaglige undervisning.
Nu har Novo Nordisk Fonden valgt at udvikle på initiativet og gøre det til en fond, som vil styrke unge og børns viden om naturvidenskab.
Det skriver Novo Nordisk Fonden i en pressemeddelelse.
I Life Fondens bestyrelse vil man kunne finde flere erfarne spillere fra uddannelsessektoren heriblandt administrerende direktør i Kræftens Bekæmpelse og tidligere departementschef i blandt andet Børne- og Undervisningsministeriet, Jesper Fisker, som er indsat som bestyrelsesformand.
Derudover består bestyrelsen af partner i Kromann Reumert, Marianne Philip, rektor på IT Universitetet, Martin Tvede Zachariasen, administrerende direktør i Novo Nordisk Fonden, Birgitte Nauntofte, rektor på Vesthimmerlands Gymnasium og HF, Jette Rygaard, og bestyrelsesformand for DTU, Per Falholt.
Novo Nordisk Fonden forventer at bevilge op mod 1,9 milliarder kroner de første ti år.
Indsigt
Ida Donkin40 årI dag
Næstformand for Det Etiske Råd, ph.d. og læge, Rigshospitalet
Niels Henrik Hjøllund70 årI dag
Professor, overlæge, AmbuFlex, Center for Patient Rapporterede Oplysninger, Hospitalsenheden Vest
Eske Willerslev55 årI dag
Direktør, Lundbeck Fondens GeoGenetics Centre, DNA-forsker og professor, University of Cambridge, medlem, Eventyrenes klub, The National Academy of Sciences USA

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




















