Håndteringen af coronasmittede mink koster nu sundhedsminister Magnus Heunicke (S) en politisk næse.
Det skriver DR.
Ministeren får næsen for ikke at orientere covid-19-følgegruppen om potentiel fare i forbindelse mutationer af coronavirussen i danske mink, og at mutationerne kunne være en trussel mod en kommende vaccine.
”Vi har kun én interesse, og det er at orientere så meget som muligt, så snart vi har oplysningerne. Det har vi bestræbt os på at gøre, og hvis man ikke er tilfreds med det, må jeg tage det til efterretning, og så må vi gøre det endnu bedre, lyder det fra ministeren,” siger ministeren til DR.
Det er anden gang at sundhedsministeren modtager en næse i forbindelse med coronapandemien.
Den første fik han tilbage i juni i forbindelse med de respiratorer, som Danmark tilbød Italien i april, og som senere viste sig ikke at kunne benyttes til coronabehandling.
Omtalte personer
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl























