EU's kompetente myndigheder for medicinske enheder (Camd) har udpeget Thomas W. Møller som den nye formand, der skal arbejde for at styrke samarbejdet, kommunikationen og overvågningen af medicinsk udstyr i EU.
Det skriver Thomas W. Møller selv på sin Twitter-profil.
"Jeg ser frem til at forsætte mit arbejde for patientsikkerhed – nu som formand - sammen med mine europæiske kollegaer og EU-Kommissionen," skriver han.
Camd blev oprettet i 2012 efter den såkaldte PIP-skandale, hvor det kom frem, at tusindvis af kvinder havde fået indopereret brystimplantater med dårlig silikone. Målet for Camd blev da at forbedre unionens samarbejde, markedsovervågning og kommunikation, så en lignende skandale kunne undgås i fremtiden.
Det er med en vis ydmyghed at jeg i dag er blevet valgt som formand for de europæiske myndigheder for #Medicaldevices (CAMD).
— Thomas W. Møller (@wejs) June 5, 2020
Jeg ser frem til at forsætte mit arbejde for #patientsikkerhed – nu som formand - sammen med mine europæiske kollegaer og @EU_Commission. #sundpol
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Patientforeninger opfordrer regioner til at bruge omstridt vetoret mod kommuner


















