Sammen med et team på seks medarbejdere skal Magnus Stougaard vise potentialet for brugen af sundhedsdata. Målet med programmet er at gøre sundhedsdata lettere tilgængelige for forskning og innovation og for de virksomheder, der bruger data til udvikling af medicin, behandlingsformer og datadrevne sundhedsteknologier.
Samtidig med at han bliver programleder, skal Magnus Stougaard fungere som daglig leder for Danish Life Science Clusters Hub i Aarhus. Det skriver Danish Life Science Cluster i en pressemeddelelse.
Magnus Stougaard er uddannet inden for molekylærbiologi og kommer fra en stilling som forskningsleder på Patologi på Aarhus Universitetshospital. Ved siden af sit kliniske arbejde har han del i en række virksomheder, der beskæftiger sig med med tech-løsninger.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl























