Danmark afviser centralt EU-styrede lagre med respiratorer og værnemidler

Jeg kan ikke se, at det er noget, som Kommissionen skal gøre alene. Det er noget, som vi gør i et samarbejde mellem de 27 medlemslande og Kommissionen.
Jeppe Kofod (S)
Udenrigsminister
BRUXELLES: Centralt styrede sundhedslagre i EU, sådan som Kommissionen efterlyser, er ikke den rigtige vej til at styrke Europas epidemiberedskab. I hvert fald ikke, hvis det står til den danske regering.
”Jeg kan ikke se, at det er noget, som Kommissionen skal gøre alene. Det er noget, som vi gør i et samarbejde mellem de 27 medlemslande og Kommissionen. Det er den eneste måde at gøre det effektivt og rigtigt på,” siger udenrigsminister Jeppe Kofod (S) i et interview med Altingets europæiske podcast, Parlamentet.
Regeringen er meget interesseret i at medvirke til opbygningen af fælles europæiske lagre, hvis udnyttelse bliver koordineret af EU-Kommissionen. Men Danmark er ikke interesseret i, at kommissærerne i Bruxelles skal kunne bestemme over disse katastrofemedicinske lagre hen over hovedet på medlemslandenes sundhedsmyndigheder.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?





















