
Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.
At lide for skønheden er ikke ligefrem et nyt fænomen for halvdelen af jordens befolkning, som gennem tiden har dyrket et hav af obskure og undertiden også farlige skønhedstendenser.
Renæssancens kvinder dryppede saft i øjnene fra de dødeligt giftige galnebær for at få store pupiller. Victoriatidens kvinder smurte deres ansigt med kviksølv for at fjerne urenheder, spiste arsenik for at fjerne fregner og brugte blyholdige cremer, som skulle lysne huden.
Og nutidens kvinder kan også være med. De renser, syrebehandler og eksfolierer huden i ét væk, til skade for den naturlige hudbarriere, men til stor gavn for den store skønhedsindustri.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Patientforeninger og LVS til ny regering: Vi skal have en forebyggelsesreform
- Østdanmarks to diabetescentre skal fusionere
- Alm. Brand Foreningen bliver en del af Fondenes Videnscenter




















