Enhedslisten træt af EU-undskyldning
Enhedslisten er ved at være træt af regeringens automatik-svar, når den bliver spurgt, hvad den har tænkt sig at gøre ved forskellige problemer: "Vi kan ikke gøre noget - der er fælles EU-regler."Befolkningen har en berettiget forventning om, at regeringen beskytter den mod farlige produkter og fødevarer i stedet for at sidde med hænderne i skødet og klynke.
Søren Søndergaard (EL)
EP-kandidat
Der er i øjeblikket en række sager, hvor Enhedslisten mener, at regeringen burde sætte dens egen befolkning højere end EU-bureaukratiets langsommelige behandling. Seneste skud på stammen er diskussionen om berigede fødevarer:
"Befolkningen har en berettiget forventning om, at regeringen beskytter den mod farlige produkter og fødevarer i stedet for at sidde med hænderne i skødet og klynke," siger Søren Søndergaard (EL) som en kommentar til, at regeringen ikke vil gribe ind over for berigede fødevarer.
Og han peger på andre sager, hvor regeringen lægger ansvaret fra sig:
"I Miljøstyrelsen sidder man og venter på retningslinier fra EU, mens medierne er fyldt af historier om skader ved hårfarve- og hårfjernemidler. Og GMO'er må vi også finde os i, klynker Fødevareministeren, for når det er godkendt i EU, så kan det ikke forbydes i Danmark."
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark
- Kommende praktiserende læge: Her er mine tre ønsker til ny honorarstruktur
















