Bliv abonnent
Annonce

Europa-Parlamentet vil begrænse antibiotika til dyr

Et meget stort flertal i Europa-Parlamentet har stemt for en række stramninger af brugen af antibiotika i landbruget. Nu skal der forhandles med Rådet om et endeligt resultat.
Et meget stort flertal i Europa-Parlamentet har stemt for en række stramninger af brugen af antibiotika i landbruget. Nu skal der forhandles med Rådet om et endeligt resultat.Foto: European Union 2016
15. marts 2016 kl. 00.45

Det er en af de første gange, at vi for alvor i lovgivningen i EU tager hånd om antibiotikaresistens-problemet, og vi lægger her op til en markant strammere brug af antibiotika i dyrehold i Europa end i dag.

Christel Schaldemose
Europaparlamentsmedlem for Socialdemokratiet

Det er en gevinst i forhold til resistens-problematikken, hvis de andre lande kommer på dansk niveau. Det er nødvendigt med internationale tiltag, hvis der skal ske afgørende forbedringer.

Per Olsen
Områdechef for veterinærpolitik i Landbrug & Fødevarer

Resistens mod antibiotika er i dag en af de største trusler mod den globale sundhed. Og det kan ramme alle, uanset alder og land.

Sådan lyder det fra verdenssundhedsorganisationen WHO i et faktaark på deres hjemmeside om antibiotikaresistens.

Blandt stadig flere læger og forskere tales der ligefrem om risikoen for, at vi er ved at træde ind i en post-antibiotika-æra, som i sin yderste konsekvens betyder, at antibiotika ikke længere får nogen effekt, fordi alle bakterier er blevet resistente.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026