Fodterapeuter hiver Sundhedsministeriet i retten
14. september 2005 kl. 17.35, opdateret 1. januar 1900 kl. 00.00
Landets godt 1350 statsautoriserede fodterapeuter hiver nu Indenrigs- og Sundhedsministeriet for retten.Vi har aftalefrihed i Danmark, så det er ret krænkende, at man ikke kan opsige en aftale. I vores øjne er det et brud på Grundloven
Jann Pristed
Formand for Landsforeningen af Statsautoriserede Fodterapeuter
I Østre Landsret skal ministeriet svare på kradse beskyldninger fra fodterapeuterne om "magtfordrejning", "stavnsbinding" og "tvunget honorar".
1. juni opsagde Landsforeningen af Statsautoriserede Fodterapeuter (LASF) overenskomsten med Sygesikringen.
106.000 tilskudsberettigede patienter, hovedsageligt diabetikere, tages dermed som gidsler i en overenskomstkonflikt mellem fodterapeuterne og det offentlige, fordi patienterne i dag betaler mere af egen lomme, end før konflikten brød ud.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl






















