Christian Rabjerg Madsen
Anne-Mette Winther Christiansen
Lone MøllerFolketinget udpeger tre nye bestyrelsesmedlemmer til Helsefonden

Tre ud af Helsefondens syv bestyrelsesmedlemmer træder tilbage til slut marts.
Det fremgår af en artikel skrevet af Fundats tirsdag.
Blandt de tre bestyrelsesmedlemmer er både formand Anne-Mette Winther Christiansen og næstformand Lone Møller, samt bestyrelsesmedlem Birthe Skaarup.
Anne-Mette Winther Christiansen har siddet i bestyrelsen siden 2011 og er udpeget af Venstre, som nu har udpeget socialordfører og næstformand for partiets folketingsgruppe, Anni Matthiesen, til Helsefondens bestyrelse.
Næstformand Lone Møller er udpeget af Socialdemokratiet, som i stedet har udpeget tidligere indenrigs- og boligminister og nuværende politisk ordfører Christian Rabjerg Madsen til Helsefondens bestyrelse.
Det er endnu uafklaret hvem Birthe Skaarups bestyrelsesplads tilfalder. Den 83-årige Birthe Skaarup blev udpeget af Dansk Folkeparti i 2019.
Indsigt
Knud Voldum-Clausen100 årI dag
Fhv. afdelingsforstander, Levnedsmiddelstyrelsen (kemisk levnedsmiddelforurening)
Søren Bregenholt55 årI dag
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
Ole Schwartz79 årI dag
Specialtandlæge, medstifter af tandlægen.dk, fhv. klinikchef og overtandlæge, Rigshospitalet

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




















