
Foreningen Folkemødet har ansat Peter Christiansen som ny direktør. Dermed får han ansvaret for at lede, udvikle og afholde Danmarks største demokratifestival, Folkemødet.
Det oplyser Foreningen Folkemødet i en pressemeddelelse.
Peter Christiansen ser frem til at styrke den demokratiske dialog, når han 1. februar 2023 tiltræder sin nye direktørstilling.
"Demokratiet er vigtigere nu end nogensinde før – vi skal både passe på det, udvikle det og bringe det i spil i Danmark og ude i verden. Folkemødet er efter min mening noget af det vigtigste i kampen for demokratiet, og det glæder jeg mig virkelig meget til at være del af," udtaler han.
Peter Christiansen kommer fra en stilling som nationaldirektør i Mellemfolkeligt Samvirke, hvor han har været ansat siden 2021.
Tidligere har han blandt andet været sekretariatschef i Globalt Fokus og programdirektør for International Civil Society Centre i Berlin. Han har derudover gennem flere år været udstationeret i Tanzania og Jordan, hvor han arbejdede med aktivister og flygtninge i forbindelse med det arabiske forår.
Det er en erfaring, der skal styrke Folkemødets strategi om at skærpe det internationale udsyn i de kommende år.
Peter Christiansen overtager som direktør for Camilla Laudrup, der efter to år på posten opsagde sin stilling i september.
Det næste folkemøde løber af stablen 15.-17. juni 2023, og det bliver derved det første arrangement med Peter Christiansen i spidsen.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor























