Bliv abonnent
Annonce

Fra fond til forsker: Millionbeløb til forskning i medicinsk cannabis

Naturfagene i folkeskolen har brug for et løft. Et nyt talentprogram skal derfor gøre særligt dygtige lærerstuderende endnu skarpere til at undervise i naturfag. 
Naturfagene i folkeskolen har brug for et løft. Et nyt talentprogram skal derfor gøre særligt dygtige lærerstuderende endnu skarpere til at undervise i naturfag. Foto: Søren Bidstrup/Ritzau Scanpix
17. april 2018 kl. 04.00

I sidste uge blev der uddelt fondsmidler til en række forskellige projekter. 

Vi starter hos Novo Nordisk Fonden, der har har bevilliget knap 28 millioner kroner til Københavns Professionshøjskole. Pengene skal bruges til et nyt talentprogram, der hedder 'Copenhagen Honours College’'

Her skal 15 særligt motiverede naturfagslærerstuderende årligt gennem et ekstra uddannelsestilbud, der skal gøre de dygtige studerende endnu skarpere til at undervise i naturfag. 

LogoSundhed
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026