Bliv abonnent
Annonce
Om  
Kjeld Møller Pedersen

Fremtrædende sundhedsprofessor bliver formand for nyt råd i Grønland

Kjeld Møller Pedersen har flere gange rådgivet centraladministrationen på det sundhedspolitiske område.
Kjeld Møller Pedersen har flere gange rådgivet centraladministrationen på det sundhedspolitiske område.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
1. november 2024 kl. 12.38

Det bliver professor ved Syddansk Universitet Kjeld Møller Pedersen, som skal stå i spidsen for Grønlands nye Sundhedsråd.

Det oplyser det grønlandske Departement for Sundhed.

Kjeld Møller Pedersen skal dermed lede Rådets arbejde, der består i at følge udviklingen i det grønlandske sundhedsvæsen i de kommende år.

Annonce
Annonce

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026