Hospitalsledelser fusionerer i Region Hovedstaden
29. april 2011 kl. 10.06
Ledelserne på sygehusene i Hillerød, Helsingør og Frederikssund; Hvidovre og Amager samt Bispebjerg og Frederiksberg fusionerer per 1. januar 2012. Det er blevet besluttet af regionsrådet på et møde tirsdag 26. april. Det skriver Dagens Medicin 28. april 2011.
Fusionsplanerne er første skridt i oprettelsen af en del af de organisationer, som skal udgøre Region Hovedstadens hospitalsvæsen fra år 2020.
Fusionen er anbefalet af konsulentvirksomheden Lundgaard Konsulenterne, der har analyseret den administrative organisering i regionen, og det er også Lundgaard Konsulenterne, som står bag anbefalingen af, hvordan de kommende hospitalsledelser skal sammensættes.
Fusionsplanerne er netop sendt i høring, skriver Dagens Medicin.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april

















