Bliv abonnent
Annonce
Om  
Mette Skat Lundgaard Krøll

Idræt for Sindet får ny chef

Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
29. september 2025 kl. 16.18

I

Hhv. erhvervspraktikant og navneredaktør


Mette Skat Lundgaard Krøll, der er teamleder for projekter i SvømDanmark, skifter efter ti år hos svømmeunionen til initiativet 'Idræt For Sindet' hos Dansk Arbejder Idrætsforbund.

Det oplyser Mette Skat Lundgaard Krøll selv på Linkedin.

"Efter at have mødt (nogle af) mine kommende kolleger, så er det tydeligt, at de er passionerede for deres arbejde med at skabe idrætsfællesskaber for mennesker med psykiske sårbarheder - et vigtigt arbejde, som jeg glæder mig til at blive en del af," skriver hun.

Mette Skat Lundgaard Krøll har studeret idræt Københavns Universitet og har før sin tid hos Dansk Svømmeunion været idrætsprojektleder hos Center for Ungdomsstudier. 

Idræt For Sindet har eksisteret siden 1996 og er i dag engageret i 38 kommuner. 

Læs også

Artiklen var skrevet af

I

Ingrid Bøgedal Kindberg og Simon Kjøller

Hhv. erhvervspraktikant og navneredaktør

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026