Om
H.K.H. Marie Agathe Odile
Esben Lunde Larsen
H.K.H. Marie Agathe Odile
Esben Lunde LarsenInternationalt madtopmøde får prinsesse Marie som protektor
8. august 2017 kl. 10.11
Til august kommer det internationale fødevaretopmøde World Food Summit – Better Food for More People til København. I den forbindelse er prinsesse Marie udnævnt som protektor for topmødet.
Det skriver Miljø- og Fødevareministeriet i en pressemeddelelse.
Topmødet afholdes af miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V). Det har til formål at forbedre kvaliteten af måltidet og at øge forståelsen for mad for på den måde at forbedre sundhed og miljø i verden.
”Det er en utrolig vigtig dagsorden, som World Food Summit har – og som kan være med til at sikre en bedre fremtid for de nye generationer. Jeg vil derfor gerne være med til at skubbe på denne vigtige agenda,” siger Prinsesse Marie i pressemeddelelsen.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor
























