
Jacob Mark er blevet valgt som SF’s gruppeformand og genindtræder i partiets øverste ledelse. Roller, som den garvede politikker besad før sin stress-sygemelding i 2021, og som han nu glædeligt vender tilbage til:
"Jeg er blevet valgt som SF’s gruppeformand og til den øverste ledelse i SF. Det var en post, jeg havde i flere år, indtil jeg blev syg. Men I ved jeg elsker træer, og nu rejser jeg mig ved det træ, jeg faldt ved, og det føles godt.", skriver Jacob Mark på sin LinkedIn.
Under hans sygemelding har ansvaret ligget hos Karina Lorentzen-Dehnhardt, som nu fortsætter med sine ordførerskaber.
De nye roller kommer med et øget ansvar for SF's folketingsgruppe. For at opretholde balancen mellem familie og arbejdsliv overdrager Mark sine tidligere ordførerskaber. Han uddyber:
"Til gengæld giver jeg mine ordførerskaber videre. Som gruppeformand kan man alligevel blande sig og søge indflydelse på det meste - og jeg vil gerne sørge for ikke at begå fortidens fejl, med for mange opgaver på en gang. Derfor skal jeg være gruppeformand og bruge al min politiske tid på politisk ledelse. Og så skal jeg være en god og nærværende far til Theodor, en god partner til Christina og have tid til at passe vores gård.", skriver Jacob Mark på sin LinkedIn.
Marks tilbagevenden markerer ikke kun en personlig sejr, men også en styrkelse af SF's ledelse med hans erfaring og nye perspektiver.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Knud Voldum-Clausen100 årI dag
Fhv. afdelingsforstander, Levnedsmiddelstyrelsen (kemisk levnedsmiddelforurening)
Søren Bregenholt55 årI dag
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
Ole Schwartz79 årI dag
Specialtandlæge, medstifter af tandlægen.dk, fhv. klinikchef og overtandlæge, Rigshospitalet

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl



















