Bliv abonnent
Annonce

Julesamtale med Julie Skovsby

Foto: Folketinget
19. december 2015 kl. 01.00

Fakta
Julie Skovsby er født 15. november 1978 i Odense.
Hun er cand.scient.pol. fra Syddansk Universitet i 2007 og bor stadig i Odense med sin mand og to børn. 
Julie Skovsby  blev valgt ind i Folketinget i Fyns Storkreds i 2007 og har tidligere været medlem af regionsrådet i Region Syddanmark fra 2005 til 2007. 

Hun er familie- og dyrevelfærdsordfører for Socialdemokraterne.

Kilde: ft.dk

Hvorfor gik du ind i politik?

Jeg tænker nogle gange, at jeg altid har været socialdemokrat, også inden jeg vidste, hvad det betød. I folkeskolen læste vi blandt andet En rabarberdreng vokser op, som er Christian Christensens barndomserindringer. Min mor blev næsten altid vred, når hun så Poul Schlüter tone frem på tv-skærmen, men hun blev heldigvis altid glad igen, når Svend Auken efterfølgende kunne sætte tingene på plads.

Jeg valgte at gå ind i politik, fordi jeg tror på, at vi i fællesskab kan gøre en forskel.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026