Bliv abonnent
Annonce
Om  
Jan Hartvigsen

Kiropraktor modtager endnu en international pris

20. marts 2017 kl. 12.40

I torsdags fik Jan Hartvigsen prisen som årets forsker på kiropraktorernes verdensforbunds kongres, og lørdag modtog han så endnu en pris. Denne gang fik den danske professor æresprisen David Chapman-Smith Honor Award, skriver Kiropraktor Foreningen i en pressemeddelelse til Altinget.dk.

Prisen tildeles personer i kiropraktorverden, der har udmærket sig med en enestående indsats, som har fremmet den internationale udbredelse og accept af den kiropraktiske profession.

Jan Hartvigsen er professor og forskningsleder ved Institut for Idræt og Biomekanik på Syddansk Universitet i Odense og seniorforsker ved Nordisk Institut for Kiropraktik og Klinisk Biomekanik. Han har i løbet af sin karriere bidraget med ikke mindre end 159 videnskabelige artikler og været vejleder på mere end 70 kandidatspecialer og 13 ph.d.-afhandlinger.

Jan Hartvigsen var ikke eneste Hartvigsen, som forlod kongressen med en internationalpris – også hans hustru Lisbet Hartvigsen fik en pris for sin forskning.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026