Krag afviser at forlænge overenskomst yderligere

PLO har jo aldrig villet forhandle, men kun forhale processen, ligesom de har været ærlige omkring, at de i dag har en god og attraktiv overenskomst, som de nok aldrig får bedre.
Jens Stenbæk (V)
Formand, Regionernes Lønnings- og takstnævn
Klart nej, sådan lyder svaret fra Danske Regioner og sundhedsminister Astrid Krag (SF) til PLO-forslaget om, at et eventuelt indgreb skal forlænge den nuværende overenskomst med to år i stedet for et.
LÆS: Dibbern: Behov for et ekstra år
PLO's formand, Henrik Dibbern, foreslår, at den forlængede periode skal sikre tid til, at et ekspertudvalg kan komme med anbefalinger til en ny overenskomst, som PLO og regionerne skal forhandle på plads, efter regeringens indgreb er vedtaget.
Sundhedsminister Astrid Krag er positiv over for, at et udvalg skal se på fremtiden for almen praksis. Men tidsplanen skal fortsat være sådan, at regionerne og PLO skal have en ny overenskomst klar 1. september 2014.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- De østdanske sundhedspolitikere står med de sværeste beslutninger af alle. Og de nye sundhedsråd er ingen mirakelkur
- Franciska Rosenkilde: Vi drukner, når klima og svin topper dagsordenen. Men Alternativet er mere end det
- Futurecare: Pårørende bærer en stor byrde i stilhed. Nu må politikerne tage ansvar

















