På Lægeforeningens årsmøde blev 59-årige Troels Kodal tildelt foreningens nye ærespris for sin indsats på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg. Det skriver Lægeforeningen i en pressemeddelelse.
Igennem flere år har han stået bag rekruttering og fastholdelse af yngre læger på sygehuset. Bl.a. ringer Troels Kodal personligt til de yngre læger for at byde dem velkommen og for at lære deres interesser og kompetencer at kende, inden de starter deres uddannelse på sygehuset. Det er en indsats, der har medvirket til, at unge læger i stigende grad søger mod det vestjyske.
Og det er netop de læger, som har ydet en særlig indsats, der kan inspirere andre, som har været i spil til at blive dette års modtager af prisen.
Ud over at være uddannelsesansvarlig overlæge på Sydvestjysk Sygehus er han speciallæge i intern medicin og medicinske lungesygdomme og ansat som postgraduat klinisk lektor ved Syddansk Universitet. Derudover er han medlem af Det Regionale Råd for Lægers Videreuddannelse i Region Syd.
Med Lægeforeningens nye ærespris følger 35.000 kroner.
- Her holder politikerne og fagbosserne taler 1. maj
- Salg af Altinget og Mandag Morgen til JP/Politikens Hus er godkendt
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april



















