Bliv abonnent
Annonce

Læger, sygeplejersker og regioner: Finanslov mangler fokus på sundhed

Både regioner, læger, sygeplejersker og patienter er utilfredse med finanslovsudspillet for 2018 og efterspørger flere penge og afskaffelse af produktivitetskravet. 
Både regioner, læger, sygeplejersker og patienter er utilfredse med finanslovsudspillet for 2018 og efterspørger flere penge og afskaffelse af produktivitetskravet. Foto: Colourbox
1. september 2017 kl. 02.50

Finanslovudspillet for 2018 bød på 500 millioner til sundhedsområdet, som allerede var afsat med økonomiaftalen. Regeringen lover derudover 500 millioner mere, som skal deles mellem sundheds- og ældreområdet med særligt fokus på det nære sundhedsvæsen.

Men det er slet ikke godt nok ifølge blandt andre Lægeforeningen, der frygter, at finansloven i den nuværende form vil få konsekvenser for sygehusene og dermed patienterne. Det skriver foreningen i en pressemeddelelse.

“Det er nødvendigt, at den endelige aftale om finansloven får løst det problem ved at sikre flere penge til sygehusene og afskaffe produktivitetskravet, som udhuler sygehusenes økonomi”, siger Andreas Rudkjøbing, formand for Lægeforeningen.

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026