PFAS-forbud vækker stor bekymring i medicinalindustrien: "Store dele af produktionen vil flytte ud af Europa"

7. november 2023 kl. 04.00
PFAS-forbuddet, som Danmark arbejder hårdt på at gennemført i EU, er så omfattende, at det risikerer at sætte den danske og europæiske produktion af medicin og medicinsk udstyr mere eller mindre i stå.
Sådan lyder kritikken fra flere dele af medicinal- og medicoindustrien.
”Vi er meget bekymrede for forslaget. Det vil få store dele af produktionen til at flytte ud af Europa, hvis det bliver gennemført, som det ligger nu. Og det går stik imod ønsket om at blive selvforsynende med lægemidler i Europa,” siger Jakob Bjerg Larsen, der er politisk chef for kliniske forsøg og lægemiddelproduktion i Lægemiddelindustriforeningen, Lif.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Patientforeninger opfordrer regioner til at bruge omstridt vetoret mod kommuner
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Professor og programdirektør: Vi kan opspore type 1-diabetes tidligere hos børn, men Danmark mangler et nationalt tilbud

















