"Vi burde have flere medlemmer"

26. november 2012 kl. 22.55
Ole Nikolaj Møbjerg Toft
Journalist - sundhedspolitisk analytiker
Jens Bomholt
Redaktionsassistent
Kasper Frandsen
Nyhedsredaktør
Som man kan læse i Altinget.dks artikel om psykiatriske foreningers medlemsboom i dag, havde både ADHD-foreningen og Landsforeningen Autisme markant flere medlemmer i 2011 end i 2007.
Sidstnævnte har endda fortsat sin medlemsfremgang i 2012, mens ADHD-foreningen har ligget nogenlunde stabilt siden og forventer en lille tilbagegang i 2012. Fra ADHD-foreningens side bemærker man dog, at man aldrig har fået så mange henvendelser og været i dialog med så mange ADHD-ramte som i år.
Samtidig er der sket en eksplosiv stigning i antallet af danskere, der får diagnoserne ADHD og autisme. Altinget.dk har spurgt de to foreninger, hvordan de ser på deres medlemsfremgang.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor





















