Bliv abonnent
Annonce
Om  
Fredrik Hieronymius

Psykiatriforsker modtager talentpris for forskning i depression

15. oktober 2019 kl. 09.55

Fredrik Hieronymus, som forsker i effekten af medicinsk behandling af psykiske lidelser på Aarhus Universitet, er en af tre modtagere af talentprisen "Rafaelsen Young Investigators Award".

Det skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse. 

Svenske Fredrik Hieronymus forsker til dagligt som postdoc på Institut for Klinisk Medicin på Aarhus Universitet, hvor han ser på, hvordan man kan vurdere virkningerne af lægemidler mod psykiske lidelser som skizofreni og depression.

"Det er en stor ære at modtage prisen. Ikke mindst fordi professor Ole Rafaelsen, som prisen er opkaldt efter, grundlagde dette forskningsfelt i samarbejde med professor Per Bech," siger Fredrik Hieronymus til Altinget og fortsætter:

"Jeg kan kun håbe, at mit arbejde med professor Søren Dinesen Østergaard vil fortsætte med at udvikle spændende forskning inden for feltet." 

Annonce
Annonce
Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026