Region Sjælland snupper ny koncerndirektør fra Rigshospitalet
Region Sjælland har udpeget ny koncerndirektør. Valget er faldet på Leif Panduro Jensen, der fremover skal stå i spidsen for regionen. Han kommer senest fra en stilling som centerdirektør for Finsencentret på Rigshospitalet og starter hos Region Sjælland 1. marts 2018.
Det skriver Region Sjælland i en pressemeddelelse.
"Hver patient er unik og skal behandles som det. Vi skal højne befolkningens sundhedstilstand, og vi skal både udbygge tilbuddene for de mange patienter på alle sygehuse og opbygge de specialiserede tilbud til patienterne på Sjællands Universitetshospital," siger Leif Panduro Jensen ifølge pressemeddelelsen.
Leif Panduro Jensen får som koncerndirektør særligt ansvar for de sundhedsrettede opgaver og for at fortsætte arbejdet med at skabe et mere moderne og patientorienteret sundhedsvæsen. Han bliver samtidig en del af Region Sjællands direktion.
Region Sjælland har over 17.000 medarbejdere, der arbejder inden for sundhedsvæsnet, psykiatrien, regional udvikling og specialiserede sociale tilbud.
Leif Panduro Jensen er uddannet kandidat fra Københavns Universitet i 1985 og blev speciallæge i karkirurgi i 1997 fra selvsamme universitet. Han tog desuden en Master i sundhedsledelse fra CBS i 2010.
Han har tidligere i karrieren blandt andet haft stillinger som vicedirektør i hospitalsledelsen på Nordsjællands Hospital i Hillerød og som ledende overlæge for Karkirurgisk afdeling i Gentofte.
Leif Panduro Jensen har været ansat som centerdirektør hos Finsencentret, som er Rigshospitalets center for medicinsk kræftbehandling, siden 2014. Her har han haft ansvar for et budget på op mod 1,1 milliarder kroner og for ledelsen af centerets fire klinikker for henholdsvis onkologi, hæmatologi, infektionsmedicin og Finsenlaboratoriet.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- S-formænd: Sundhedsrådene kan blive et nyt værn mod mistrivsel blandt børn og unge
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor




















