20. marts 2018 kl. 12.19
Pernille Tanggaard Andersen, 45 år, er netop udnævnt til professor i sundhedsfremme og sundhedssociologi ved Forskningsenheden for Sundhedsfremme ved Syddansk Universitet. Det skriver Syddansk Universitet i en pressemeddelelse til Altinget.
Siden 2005 har Pernille Tanggaard Andersen været ansat ved Forskningsenheden for sundhedsfremme ved SDU Esbjerg, hvor hun de seneste to år har været forskningsleder. Hun har desuden publiceret i flere lærebøger både indenfor sundheds- og sociologiområdet.
Pernille Tanggaard Andersen er uddannet sociolog fra Aalborg universitet i 1998 og fik sin ph.d.- grad på et nationalt forskningsprojekt på Gender, Empowerment and Politics (GEP), mellem universiteterne i Ålborg og København.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt
Knud Voldum-Clausen100 årI dag
Fhv. afdelingsforstander, Levnedsmiddelstyrelsen (kemisk levnedsmiddelforurening)
Søren Bregenholt55 årI dag
Chef for forskning og udvikling, Novo Nordisk, fhv. bestyrelsesformand, Medicon Valley Alliance
Ole Schwartz79 årI dag
Specialtandlæge, medstifter af tandlægen.dk, fhv. klinikchef og overtandlæge, Rigshospitalet

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Her er de nye regeringsudvalg
- Én sætning i regeringsgrundlaget afslører samarbejdets akilleshæl




















