Sosu'er skal tale dansk og kende til dansk kultur for at arbejde i København, mener borgmester

19. januar 2026 kl. 02.30
Hvis udenlandske borgere vil arbejde som sosu-assistenter eller sygeplejersker i den københavnske ældrepleje, skal de kunne tale dansk på et tilstrækkeligt niveau og tilegne sig viden om dansk kultur, såsom film eller tv-serier.
Det mener Jens-Kristian Lütken, der netop har sat sig i stolen som Venstres nye sundheds- og omsorgsborgmester i København.
"Borgerne på vores plejehjem skal føle sig trygge ved det personale, der passer på dem. Derfor går det ikke, at vi ansætter folk, som ikke har tilstrækkelige danskkundskaber til at kommunikere med de ældre, og skabe et tillidsfuldt bånd til dem," siger Jens-Kristian Lütken.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Sundhed kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Sundhed
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Løkke varsler modtræk til Trumps medicinpriskrig
- Danske Regioner og KL: Vi skal sætte klare mål for børn og unges trivsel
- De sloges om sundhedsvæsenet i forhandlinger og på Linkedin. Nu gør Wolf og Vendelbo regnskabet op
- FH: Velfærdsledere er pressede, syge og mister motivationen. Uden dem kan reformer falde til jorden
- Formand: Medicinrådet har et princip om alvorlighed. Men det bruges ikke for alvor





















