Statens Serum Institut: Flere vil dø af svine-MRSA

Jo flere mennesker, som har MRSA 398 desto større bliver risikoen for, at der sker dødsfald. Vi løber en risiko for, at man vil se det ske igen. Mit bedste bud er, at vi vil ligge på et til fem dødsfald om året for.
Robert Skov
Overlæge og områdechef ved Statens Serum Institut
Stafylokokker er bakterier, der findes udbredt hos mennesker, nogle dyr og i vores omgivelser.
MRSA (Methicillin Resistente Staphylococcus Aureus) er en stafylokok-type, der er modstandsdygtig overfor almindelig stafylokok-penicillin. Der skal derfor bruges specialantibiotika, hvis infektionen skal behandles (hvilket kan kræve indlæggelse).
For få år siden opdagede man en ny type MRSA (MRSA 398), der er anderledes end de tidligere kendte MRSA-typer, idet den findes hos husdyr, især hos svin.
Mennesker, der dagligt arbejder i svinebesætninger med MRSA, bliver hyppigt bærere af MRSA.
MRSA 398 smitter kun sjældent fra menneske til menneske, men kan dog smitte til f.eks. andre personer i husstanden.
De hidtidige fire dødsfald som følge af smitte med den såkaldte svine-MRSA bliver efter al sandsynlighed ikke de sidste. I takt med at den antibiotikaresistente stafylokok får stadig større udbredelse, vil det også føre til flere fatale tilfælde.
Budskabet kommer fra Statens Serum Institut, SSI, der i sit seneste faglige nyhedsbrev beskriver, hvordan svinesmitten er gået fra tæt på nul i 2007 til at forårsage mere end hver tredje af alle MRSA-tilfælde i 2013, hvor der blev registreret 643 tilfælde.
"Dødsfald som de omtalte er desværre forventelige i forhold til det stigende antal MRSA CC398 i Danmark. Der forventes også fremover alvorlige manifestationer, herunder invasiv sygdom og dødsfald, som følge af infektioner med denne MRSA-type," skriver SSI i sit nyhedsbrev.
Indsigt

Louise Brown spørger Sophie LøhdeHvorfor er reglerne ikke ændret, så onlineplatforme kan levere håndkøbsmedicin?
Per Larsen spørger Sophie LøhdeHvad har regeringen gjort for børn og unge med svær overvægt?
Karin Liltorp spørger Sophie LøhdeHvornår bliver retningslinjerne for udtrapning af antidepressiv medicin revideret?
- Smuldrer sundhedsreformen i kanterne?
- Anti-gambling, grønne erhvervsuddannelser og podcast om hud: Det har fondene givet penge til i april
- Cecilie Liv Hansen trækker sig fra post i Region Syddanmark
- Kommende praktiserende læge: Her er mine tre ønsker til ny honorarstruktur
- Patientforeninger og LVS til ny regering: Vi skal have en forebyggelsesreform


















