Christian Torp-Pedersen Steno Diabetes Center ansætter "fyrtårn" indenfor sundhedsforskning

Christian Torp-Pedersen er forfatter til over 1000 forskningsartikler.
Hertil er han uddannet dr.med., professor, over- og speciallæge. Han har leveret markante faglige aftryk til gavn for behandling og forebyggelse af hjertesvigt og hjertestop på globalt plan. Også er han til og med på den anerkendte Thomson/Reuter-liste over de én procent mest citerede forskere inden for klinisk medicin i verden.
Og nu rykker det faglige fyrtårn fra Nordsjællands Hospital til Steno Diabetes Center i København. Det oplyser Steno i en pressemeddelelse.
Her skal han stå i spidsen for den epidemiologiske forskning på Steno i Afdeling for Klinisk og Translationel Forskning.
"Christian er i den absolutte top som en af verdens førende registerforskere og en forskningskapacitet i international liga. Christian er derfor en stærk profil til yderligere at styrke Stenos epidemiologiske og kardiometaboliske område," udtaler direktør for Steno Diabetes Center, Magnus T. Jensen.
Den 74-årige professor ser også stor synergi mellem forskningen på Steno og hans hidtidige virke.
"Jeg er uddannet kardiolog og min forskningsmæssige karriere har haft afsæt i kardiovaskulære sygdomme. Der er helt naturligt en tæt forbindelse til diabetes, da mange diabetespatienter desværre også lider af hjerte-kar-sygdom. Jeg kommer således også til Steno med en stor portefølje af projekter, hvor der allerede vil være en naturlig kobling til diabetes," udtaler Christian Torp Pedersen i pressemeddelsen.
I sin karriere er Christian Torp-Pedersen blevet hædret mange gange for sin forskning. I 2024 modtog han Marie & August Krogh Prisen og samme år den lige så prestigefyldte Hagedorn Prisen.
- Central beslutning i Østdanmark vækker opsigt: De mest udfordrede kommuner skal selv drive reformens nye sengepladser
- Nu skal århundredets reform sikkert i havn. Her er Kjeld Møllers ønskeliste til en ny regering
- Patientforeninger opfordrer regioner til at bruge omstridt vetoret mod kommuner
- Stort flertal stemmer ja til nye overenskomster i kommuner og regioner
- Professor og programdirektør: Vi kan opspore type 1-diabetes tidligere hos børn, men Danmark mangler et nationalt tilbud

















